Amundi exkluzivně vyjednává o převzetí společnosti Lyxor

14.04.2021

Amundi exkluzivně vyjednává o převzetí společnosti Lyxor


Amundi zahájila vyjednávání se Société Générale o převzetí společnosti Lyxor1. Díky této akvizici by se skupina Amundi stala evropským lídrem ve správě ETF fondů, které jsou mezi investory stále populárnější. Celková cena za převzetí Lyxoru by měla dosáhnout 825 milionů EUR. 


Společnost Lyxor byla založena v roce 1998. Jde o průkopníka v oblasti správy ETF v Evropě, celkově má dnes 124 miliard EUR2 aktiv pod správou (AuM). Lyxor je jedním z klíčových hráčů na trhu ETF (77 miliard EUR aktiv pod správou3, třetí největší hráč v Evropě se 7,4 % podílem na trhu4). Společnost jeu znávaným odborníkem na poli aktivní správy majetku (47 miliard EUR pod správou), zejména díky své platformě5.

Pro Amundi znamená spojení s Lyxorem zrychlení vývoje v dynamickém segmentu pasivního investování (ETF) a doplnění nabídky v oblasti aktivní správy, zejména likvidních alternativních investic a investičního poradenství.

Transakce by měla být dokončena nejpozději v únoru roku 2022 po konzultaci s orgány zastupujícími zaměstnance společností Société Générale a Amundi, a po předchozím souhlasu příslušných regulačních orgánů a institucí pro hospodářskou soutěž.


Určité činnosti od společnosti Lyxor jsou vyloučeny z rozsahu transakce a společnost Société Générale si je ponechává: (i) řešení pro strukturovanou správu aktiv určená klientům globálních trhů společnosti Société Générale a (ii) činnosti v oblasti správy aktiv zaměřené na řešení spoření a prováděné pro Société Générale (pobočkové sítě a soukromé bankovnictví), jako je strukturování spořících řešení, výběr fondů a dohled nad správcovskými společnostmi skupiny Société Générale

Ke konci prosince 2020, u uvažovaného obvodu transakce

3 Ke konci prosince 2020

4 Zdroj: Amundi, Lyxor, ETFGI, k prosinci roku 2020

5 Investiční platformy pro likvidní alternativní aktiva (zejména fondy SKIPCP) pro soukromé banky a správce aktiv