Češi věří firmám sledujícím dlouhodobé světové trendy, nejčastěji by chtěli vlastnit akcie Apple

27.03.2019

Češi věří firmám sledujícím dlouhodobé světové trendy, nejčastěji by chtěli vlastnit akcie Apple

  

Trvalé trendy, do kterých se vyplatí dlouhodobě investovat – právě na ty se zaměřuje tematické investování, které pro většinu Čechů v současnosti představuje stále velkou neznámou. To, co však Češi naopak znají velmi dobře, je umělá inteligence, kterou více než 34 % považuje za hlavní technologický trend dnešní doby. Nejvíce změn podle Čechů čeká automobilový průmysl, naopak za nejstabilnější považují bankovnictví a služby. Ukazují to výsledky průzkumu pro skupinu Amundi Czech Republic. 

„Tematické investování jako pojem není mezi Čechy příliš známé. Jen 3,3 % respondentů našeho průzkumu vykázalo alespoň základní znalost toho, co tento pojem znamená. Většina Čechů tak neví, jaká pozitiva může přinést. Tematické investování je totiž úzce spjato s globalizací obchodu, se všeobecným technologickým pokrokem a inovacemi, demografickými trendy a změnami životního prostředí ovlivňujícími a měnícími zaběhnutý řád našeho světa. Právě tyto trendy poskytují zajímavé investiční příležitosti a cílem tematického investování je jich prostřednictvím různých společností využívat,“ říká Dana Kryńska, vedoucí komunikace v Amundi Czech Republic.

Za nejlepší vynález současné doby považuje 69,1 % respondentů umělé srdce a 13,3 % chytrý telefon. Pro 34,6 %. Čechů představuje největší technologický trend současné doby umělá inteligence. Pro více jak 24 % je to pak robotizace a 22,5 % obyvatel vnímá jako největší trend automatizaci. „Více než polovina respondentů přitom automatizaci vnímá pozitivně. Pozitiva vidí zejména v tom, že se lidé uvolní pro práci ve službách a ve vzniku nových specializací a oborů. Naopak jako negativum automatizace vnímají obyvatelé České republiky nejčastěji to, že lidé přicházejí o práci,“ přibližuje Kryńska. Největší změny očekávají Češi v automobilovém průmyslu, nejméně jich naproti tomu očekávají v bankovnictví a ve službách.

Vynálezy, bez kterých se většina respondentů neobejde v každodenním životě, jsou internet (57,6 %) a mobilní telefon (53,3 %). Největší radost by udělal necelým 60 % Čechům vynález léků na rakovinu, více jak 21 % by pak potěšil nový způsob snadného získávání energie a 15 % by ocenilo vynález teleportace. Za největší převratnou změnu považuje 53,1 % Čechů elektřinu a 28,9 % internet.

Výzkum dále ukázal, že akcie společností, které reflektují dlouhodobé světové trendy, by upřednostňovalo nakoupit necelých 65 % Čechů. Většina by tak učinila z důvodu, že věří, že tyto firmy mají budoucnost. Pro více jak 21 % je pak tematické investování alespoň zajímavé. „Za největšího inovátora považuje 34,6 % respondentů Teslu a 26 % Google. Kdyby si měli Češi vybrat, část jaké společnosti by chtěli vlastnit a podílet se na jejím zisku, vybralo by si více než 70 % Apple následovaný Microsoftem.“ dodává Kryńska. 

Průzkum pro skupinu Amundi Czech Republic realizovala společnost STEM/MARK v České republice na přelomu září a října 2018 na vzorku 512 mužů a žen ve věku 25–65 let.

Stránky věnované tematickému investování s nabídkou fondů naleznete ZDE

Tým Amundi Czech Republic