Pohled Amundi na eskalaci napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

23.02.2022

Pohled Amundi na eskalaci napětí mezi Ruskem a Ukrajinou

 
Ruská invaze se stala hlavním zdrojem geopolitického napětí. Vzrostla tržní nejistota, která je doprovázena vyšší volatilitou na finančních trzích. Obezřetnost je na místě, i když trhy v tomto období často reagují přehnaně. V rámci Amundi fondů udržujeme směrem k ruským aktivům prakticky bezvýznamnou expozici.

Shrnutí situace

  • Napětí mezi Ruskem a Ukrajinou vytváří rizikovější investiční prostředí

Eskalace geopolitického napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, kdy ruské vojenské síly vstoupily do oblasti Donbasu, přispívá k tržní nejistotě. Volatilita vzrostla jak u dluhopisů, tak i akcií. Cena ropy vyskočila kvůli riziku nedostatku dodávek směrem k hladině 100 USD za barel. Klíčová otázka je, jaký vliv bude mít toto geopolitické napětí na politiku centrálních bank a jejich boj proti inflačním tlakům.

  • V době psaní tohoto článku již byly oznámeny některé sankce proti Rusku

Spojené království oznámilo sankce zaměřené na pět ruských bank a konkrétní osoby s vysokým jměním. Německo pak pozastavilo certifikaci plynovodu Nord Steam 2. Vojenská eskalace může vést k ještě přísnějším sankcím, jejich podoba může mít pro určité sektory (např. ruské banky) až téměř destruktivní efekt. Dění v nadcházejících hodinách až dnech rozhodne o další podobě a výši sankcí.

  • Obava z recese není na místě, ale mohou nastat intenzivnější inflační tlaky

Inflační tlaky budou intenzivnější s růstem cen komodit, což povede ke zvýšení rizika stagflace. To bude představovat výzvu pro ECB a nastavení její měnové politiky. Nicméně riziko recese prozatím nevidíme. V kontextu aktuální situace se stala potřeba diverzifikovat dodávky energie a získat autonomii v strategických odvětvích kritickou a naléhavou i v evropské politické agendě stejně jako potřeba zvýšit společné vojenské výdaje na obranu.

  • Obezřetnost vůči rizikovým aktivům je na místě

Celkově udržujeme obezřetný přístup k rizikovým aktivům s upřednostňováním především hodnotově orientovaných akcií na úkor dluhopisů. Velkou pozornost věnujeme riziku likvidity, které se dostává do popředí s koncem kvantitativního uvolňování.

Makroekonomické dopady

Evropa je vystavena větším dopadům než USA, kdy největším potenciálním rizikem z krátkodobého hlediska je růst cen ropy a zemního plynu. Nicméně s končící zimou by zranitelnost většiny zemí měla klesnout. V rámci finančních trhů a mezinárodního obchodu jsou možné následky pouze minimální, jelikož evropské banky snížili expozici vůči Rusku už v roce 2014 (po anexi Krymu) a Rusko nehraje důležitou roli v globálním dodavatelském řetězci (až na trh s ropou a zemním plynem).

Již zmíněné inflační tlaky na trhu komodit jsou očekávané kvůli vysokému podílu vývozu některých kovů a v oblasti cen potravin také kvůli významné pozici Ruska a Ukrajiny na poli vývozu obilí, jelikož podíl Ruska a Ukrajiny na celosvětovém exportu obilí tvoří 24 %.


Zdroje: Levý graf: Amundi Institute, Bloomberg, JP Morgan. Údaje k roku 2020. Pravý graf – Amundi Institute, Bloomberg, International Grains Council, odhady pro sezónu 2021-22

Reakce trhu a dopady na investory

Negativně reagovala riziková aktiva, především ceny ruských akcií a dluhopisů se silně propadly. Naopak pozitivně se vyvíjely tzv. „safe-heaven aktiva“ („aktiva bezpečného přístavu“).

  • Evropské akciové trhy (EURO STOXX 50) vstřebávají zprávy, jednoměsíční výkonnost dosáhla minus 5,6 % k 22. únoru 2022. Došlo také k růstu úvěrového rizika (evropské High-Yield CDS jsou na nejvyšší úrovni od listopadu 2020).
  • Ruské akcie (index MOEX) se silně propadly, během posledních pěti dní ztratily 19 % a od svého vrcholu z října 2021 oslabily již o 30 %.
  • Cena zlata vzrostla nad 1.900 USD za trojskou unci, což je poprvé od května 2021.
  • Státní dluhopisy jako zmiňované safe-heaven aktivum vzrostly, americký 10letý výnos poklesl k hranici 1,92 %.

Trhy v tomto období obecně reagují přehnaně, dochází k počáteční přehnané reakci při hledání ochrany s následným postupným uklidněním, jakmile trh vstřebá veškeré zprávy.

Negativní nálada na trhu ovlivňující ruská a ukrajinská aktiva by však mohla pokračovat a vyžaduje omezenou expozici vůči ruským aktivům. Investoři by se měli zaměřit na:

  • jakoukoliv další eskalaci konfliktu, zejména pokud dojde k invazi do zbytku oblasti Donbasu nebo jiných oblastí Ukrajiny, které jsou v současnosti pod kontrolou ukrajinských sil; a
  • ekonomické sankce a jejich rozsah, zejména zákaz obchodování se státními dluhopisy, bankovní sankce a možné, ale v této fázi nepravděpodobné omezení použití systému SWIFT.


Portfolio management Amundi CR udržuje směrem k ruským aktivům prakticky bezvýznamnou expozici - jak v rámci akcií, tak i dluhopisů.

Detailní komentář z dílny Amundi je k dispozici zde (anglicky).



Vysvětlivky pojmů:

EURO STOXX 50: Index 50 blue-chip akcií z Eurozóny od společnosti STOXX.

Blue-chip: Termín označující akcie největších společností obchodovaných na burze. Obvykle se jedná o ziskové společnosti se stabilním růstem a pravidelně vyplácenými dividendami

Index MOEX: Hlavní benchmark ruského akciového trhu denominovaný v rublech. Zkratka MOEX pochází ze slov Moscow Exchange

Benchmark: Obecně standard nebo referenční hodnota, se kterým se porovnáváme. Na finančních trzích se jako benchmark nejčastěji používá index, který nejblíže odpovídá zaměření fondu.

Safe-heaven aktiva: Finanční aktivum, u kterého se očekává, že si udrží hodnotu nebo vzroste v období turbulencí na trzích. Obecně sem lze zařadit hotovost, státní dluhopisy, měny, zlato či defenzivní akcie nicméně vždy závisí na konkrétní situaci na trhu.

High Yield: Produkt s vysokým výnosem, který má v době nákupu obvykle nižší než investiční ratingový stupeň, jde tedy o rizikovější produkt umožňující vyšší výnos.

CDS: Credit default swap je úvěrový derivát, který slouží k přenosu úvěrového rizika z jednoho subjektu na jiný.

Výnos 10letého US dluhopisu: Používá se k určení sentimentu na trzích. Rostoucí výnos značí klesající poptávku po 10letém US dluhopisu, což značí, že investoři preferují rizikovější aktiva a naopak.

SWIFT: Systém používaný k mezinárodnímu platebnímu styku.