Vývoj bezkontaktních technologií: změna každodenního digitálního života

29.10.2020

Vývoj bezkontaktních technologií: změna každodenního digitálního života


Ve světle zdravotní krize se sociální distancování stalo normou po celém světě. Zvratem historického osudu se toto bezprecedentní období také časově shodovalo s exponenciálním růstem bezkontaktní technologie. Posílena příchodem Edge Computing (IT nasazení, které pomáhá maximálně zvýšit dostupnost aplikací a dat pro uživatele), technologická revoluce, která nyní probíhá, vypadá, že má významný dopad na každodenní život společností a lidí obecně, po mnoho dalších let. 

Jasnější křivky výrazného trendu 

Ocelové rameno robota doplňuje šálky v restauraci. Po chodbách hotelu se potuluje minibar. Autonomní vozidla – brzy – doručí jídlo do domovů lidí. V Jižní Koreji je bezkontaktní svět již realitou. Takzvaný "untact" (opak "kontaktu") je dokonce hlavní prioritou strategického plánu země ve výši 55 miliard eur na podporu ekonomiky. Jižní Korea není jedinou zemí, která investuje do technologií, které respektují sociální distancování. 

V Evropě je vývoj bezkontaktních plateb (využívajících modulární technologii Near Field Technology (NFC) - způsob rádiové bezdrátové komunikace mezi elektronickými zařízeními na velmi krátkou vzdálenost - do 4 cm) zatím nejlepším příkladem tohoto trendu. Podle nedávné studie představovaly v červnu 2020 65 % všech transakcí, zatímco o devět měsíců dříve to bylo jen 30 %. Na technické úrovni metoda používá radiofrekvenční identifikaci (RFID), aby se platební terminál mohl připojit k bankovní kartě. Pojem "bezkontaktní" je však chápán mnohem šířeji, protože zahrnuje také nejslibnější oblast technologie pro nadcházející roky: internet věcí (IoT). Ať už pomocí RFID, Bluetooth, WiFi, 4G nebo brzy 5G. Schopnost připojit různá zařízení k internetu vytváří obrovské příležitosti. Kromě toho budou výrobci schopni využít sílu umělé inteligence (AI) k tomu, aby výrazně zlepšili funkčnost těchto připojených zařízení v široké škále aplikací, jako jsou kamery pro sledování videa, autonomní automobily nebo hlasem aktivované asistenty. K jejich realizaci budou zapojeny zejména dvě oblasti umělé inteligence – rozpoznávání obličeje a rozpoznávání hlasu. 

Edge Computing: bezprecedentní skok vpřed 

Jestliže se zmíněné technologie posunuly mílovými kroky dopředu, Edge Cmoputing (způsob zpracování dat) rozhodně nezůstal pozadu. "Sotva před dvěma lety vyžadovalo používání rozpoznávání obličeje nebo hlasu obrovský výpočetní a energetický výkon, a tedy i spoustu peněz," vysvětluje Duncan Stewart, ředitel výzkumu pro technologie, média a telekomunikace (TMT) ve společnosti Deloitte Canada. Důvod? Dříve nebyla připojená zařízení chytrá. Ve skutečnosti šlo spíše o "hloupá zařízení", protože byla schopna pouze zaznamenávat informace a poté je posílat do datových center ke zpracování. "Od roku 2018 bylo dosaženo fenomenálního pokroku s příchodem automatizovaných učebních čipů, které váží méně než jeden gram a stojí méně než 5 dolarů." V rámci samotných zařízení čip NPU (Neural Processing Unit) zpracovává algoritmy, které jsou založeny na AI. Tyto procesory jsou schopny rozpoznat tváře, odpovídání na otázky a ovládání zařízení pomocí hlasového zpracování. Jinými slovy, mohou provádět tyto úkoly lokálně, bez připojení ke cloudu. 

Takový pokrok nemá obdoby. Duncan Stewart vzpomíná, jak Mooreův zákon skvěle předpovídal zdvojnásobení výkonu integrovaných obvodů při stejných nákladech na výrobu, a to každých 18 měsíců. "S NPU se výpočetní výkon zdvojnásobuje... každý měsíc. Jsou 50krát silnější než před rokem a spotřebovávají 25krát méně energie. Je to revoluce. Skutečná." 

Podmínky pro dlouhodobý úspěch 

Zatímco exploze těchto technologií byla předpovězena již před zdravotní krizí, jistě vedla k dramatickému zrychlení jejich vývoje. "Za 5 měsíců jsme dosáhli pětiletého pokroku," říká Duncan Stewart. Přístup do kanceláří je nyní řízen rozpoznáváním obličeje, hlasem aktivovaní asistenti jsou po ruce... aplikace jsou neomezené. A to vše se děje v době, kdy se omezení lidského kontaktu stalo nutností. Není divu, že prodej čipů Edge AI by měl v roce 2020 dosáhnout více než 600 milionů – a více než 1 miliardy v roce 2021. 

Kromě současné zdravotní situace tyto čipy také poskytují odpověď na hlavní výzvy nadcházejícího desetiletí. Vzhledem k očekávání, že do roku 2025 bude propojeno deset miliard zařízení, bude nezbytné dramatické snížení objemu generovaných dat. Podle společnosti Gartner se v roce 2020 v centralizovaných datových centrech zpracovává 91 % všech údajů. Do roku 2022 se bude s edge AI analyzovat 74 % všech dat zařízeními, čímž se sníží datová náročnost přenosu a spotřebuje se navíc méně energie. Tato technologie však má ještě jednu výhodu, která zajišťuje její úspěch: zařízení vybavená AI dokáže zpracovávat data podstatně rychleji než zařízení IoT připojená ke cloudovým serverům. Získávání informací, rozhodování a přijímání opatření bude možné v reálném čase. To vše bude mít zásadní význam například pro autonomní automobily, kde se počítá každá milisekunda. 

Závěrem stojí za zmínku ještě jeden technický detail: zpracování dat v rámci samotného zařízení znamená, že existuje mnohem nižší riziko pirátství. Ochrana osobních údajů je hlavním problémem pro několik aplikací v rámci této technologie, jako je například video dohled. Díky automatizovanému učení mohou kamery zpracovávat videa lokálně, čímž jsou schopny rychleji identifikovat a sledovat lidi na cestách. Tato technologie tak může s pomocí teplotních kamer identifikovat cestující s teplotou přesahující 38°C. Bezpečnost je dalším argumentem, který utvrzuje Duncana Stewarta v jeho přesvědčení, že " tato technologie tu bude ještě několik desetiletí 


Zdroj: https://trendsformative.com/the-growth-of-contactless-a-reinvention-of-daily-digital-life/