IKS Investiční manažer - úpravy v portfoliích "Nejistota na finančních trzích přetrvává, náš přístup

05.09.2016

Situace na finančních trzích zůstala během léta překvapivě velmi klidná. Počáteční šok vyvolaný britským referendem o vystoupení z Evropské unie rychle vyprchal. Investoři nakonec vyhodnotili výsledek referenda jako ne tak tragický. Výsledkem bylo, že volatilita na finančních trzích poklesla a ceny rizikových aktiv (akcií, dluhopisů s nižším kreditním hodnocením) rostly.

Náš přístup v investování zůstává přesto obezřetný. Důvodem jsou přetrvávající politická a ekonomická rizika. V nadcházejících měsících nás čeká několik událostí s nepredikovatelnými výsledky - italské referendum o změně ústavy, opakované prezidentské volby v Rakousku a samozřejmě prezidentské volby v USA. Nejistotu vzbuzuje také blížící se změna měnové politiky v USA. Americká centrální banka se pravděpodobně na konci roku odhodlá k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Měnová politika v eurozóně, Velké Británii a Japonsku by naproti tomu měla zůstat velmi uvolněná.

Vzhledem k výše uvedenému jsme se rozhodli i nadále držet podíl rizikových aktiv v portfoliích na nižší úrovni. V rámci dluhopisových investic nám připadají atraktivní příležitosti ve střední a východní Evropě, proto jsme se rozhodli navýšit investice ve fondu IKS Dluhopisový PLUS. V rámci akciových investic u dynamického portfolia jsme se rozhodli představit tematický fond zaměřený na oblast energetiky, zlata a materiálů (fond Amundi Fund Equity Global Resources) a fond CPR CPR Global Silver Age, jehož investiční strategie využívá jako nosné téma stárnutí světové populace. Posílili jsme rovněž naše investice do akcií z rozvíjejících se trhů, které by podle našeho názoru měly profitovat z pomalejšího růstu amerických sazeb a stabilní situace na komoditních trzích.

Věříme, že uskutečněné změny v portfoliích povedou k zvýšení ziskového potenciálu jednotlivých strategií. Popis změn u jednotlivých strategií je více rozveden na dalších stránkách. Změny v portfoliích budou probíhat od 29. srpna 2016.


Děkujeme Vám za Vaši důvěru,


Tony Du-Prez, David Netušil
Investiční tým zodpovědný za portfolio management produktu IKS Investiční manažer


Přílohy:
Zmeny_v_portfoliu_IM_zari_2016