Investiční příležitost vidíme u aktiv ve střední a východní Evropě, proto jejich váhu navyšujeme ve

05.12.2016

Dění na finančních trzích bylo v posledních týdnech ovlivněno především politickými událostmi. Americké prezidentské volby a jejich výsledek (překvapivé vítězství Donalda Trumpa) změnily pohled investorů na budoucí vývoj inflace a vývoj americké měnové politiky. Snížení korporátních daní a zvýšené výdaje na infrastrukturní projekty jsou příslibem solidního růstu americké ekonomiky, která je z více jak dvou třetin postavena na spotřebě domácností. Trhy proto nyní očekávají, že americká centrální banka (Fed) bude zvyšovat úrokové sazby rychleji.

Současné klima by mělo být příznivé pro americké akcie a výhledově také pro americké vládní dluhopisy, které nabízejí ve srovnání se svými evropskými protějšky mnohem atraktivnější výnos. Výnosový rozdíl mezi americkým a německým desetiletým státním dluhopisem se dostal na začátku prosince na nejvyšší hodnotu (2,12 %) za posledních 27 let. Silnější dolar a vyšší americké sazby naopak nejsou příznivou zprávou pro některé rozvíjející se trhy a jejich měny. Podle našeho názoru budou však investoři rozlišovat mezi jednotlivými rozvíjejícími trhy. Věříme tak, že některé oblasti, jako je například střední a východní Evropa, budou překonávat výkonnostně jiné trhy. Konkrétně ruská aktiva by mohla potenciálně profitovat z poklesu politického napětí mezi Ruskem a USA. Ve prospěch regionálních dluhopisů zase hovoří vyšší výnos a relativní stabilita lokálních měn.

Investoři by měli i nadále počítat s tím, že politické události budou mít vliv na výkonnost jejich portfolia. Nabitý politický kalendář dává tušit, že rok 2017 bude v tomto ohledu spíše méně klidným rokem. Vždyť v příštím roce nás čekají klíčové volby v Německu a Francii, první a druhé největší ekonomiky eurozóny. Závěr letošního roku zcela jistě ovlivní i výsledek italského referenda, ve kterém Italové odmítli plánované ústavní změny.

Náš přístup v investování je zvýše uvedených důvodů spíše zdrženlivější. Podíl akciových investic udržujeme spíše na nižší hranici, abychom limitovaly negativní dopady politických rizik na vývoj jednotlivých portfolií. Zároveň jsme si vědomi toho, že i v současném prostředí se objevují zajímavé příležitosti, proto jsme se rozhodli ve všech strategiích navýšit investice do aktiv obchodovaných na trzích ve střední a východní Evropě. V jejich prospěch hovoří podle našeho názoru relativně příznivé ocenění v porovnání s vyspělými trhy a vyšší stabilita oproti jiným rozvíjejícím se trhům.

Věříme, že uskutečněné změny v portfoliích povedou k zvýšení ziskového potenciálu jednotlivých strategií. Popis změn u jednotlivých strategií je více rozveden na dalších stránkách v přiloženém dokumentu.


Přílohy:
Rebalancing listopad