Dlouhodobý investiční produkt

Zajistěte si důchod, získejte daňovou slevu a příspěvek od zaměstnavatele

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je moderní způsob investování, který vám umožní vytvořit si finanční rezervu na stáří. DIP vám může umožnit udržet si svůj životní standard i v důchodu a může být efektivní cestou k zajištění si vysněného důchodu.

Výhody v kostce

Již investujete? Kontaktujte svého bankovního poradce a chtějte DIP. Zatím neinvestujete? Založte si smlouvu na pobočce Komerční banky nebo online a začněte již dnes. 

Jak začít investovat

Proč byste měli využít DIP?

Vyberte si fond, který Vám nejvíce sedne

Můžete vybírat z desítek investičních instrumentů, zahrnující populární a velmi dobře hodnocené aktivně spravované investiční fondy, tak i indexové nízko-nákladové investiční nástroje.

Získejte daňovou úsporu

V rámci DIP si můžete odečíst z daňového základu až 48 000 Kč ročně (souhrnná částka pro DIP, doplňkové penzijní spoření a životní pojištění), pro dosažení maximální daňové úspory je efektivní investovat každý měsíc 4 000 Kč. Více informací naleznete na webu Ministerstva financí. Samozřejmostí je doprovodný servis zahrnující pravidelný reporting v internetových aplikacích a výpisech, včetně potvrzení pro daňové účely.

Nechte si na DIP posílat i příspěvek zaměstnavatele

V rámci benefitních programů vám může zaměstnavatel přispívat na DIP. Do výše 50 000 Kč ročně se jedná o daňově uznatelný náklad, ze kterého zaměstnavatel nehradí zdravotní a sociální pojištění (souhrnná částka pro penzijní spoření, životní pojištění a pojištění dlouhodobé péče). Pro dosažení maximální daňové úspory je tedy efektivní příspěvek ze strany zaměstnavatele 4 166 Kč měsíčně.

Vše co chcete vědět o DIP v krátkém videu

Podívejte se na rozhovor Petra Šimčáka a Jany Brodani, ředitelky Asociace pro kapitálový trh (AKAT). V rozhovoru se dozvíte například:

  • Co bylo hlavní motivací pro zavedení DIP?
  • Kdo si může investice v režimu DIP založit?
  • Jak je to s případným předčasným ukončením DIP ze strany klienta?
  • a mnoho dalších zajímavých informací.

Nejčastější otázky (FAQ)

ⓘ Co je pravidlo 60/120?
U DIP platí pravidlo 60/120, tedy pro výběr bez zpětného dodanění musí být klientovi 60 let a smlouva musí být platná minimálně 120 měsíců (10 let).

ⓘ Jak je to s příspěvkem zaměstnavatele do DIP?
Do výše 50 000 ročně se jedná o daňově uznatelný náklad, ze kterého zaměstnavatel nehradí zdravotní a sociální pojištění. Pro dosažení maximální daňové úspory je efektivní příspěvek zaměstnavatel 4 166,- měsíčně. Zaměstnavatel bude mít odlišné platební údaje od klienta, platební údaje bude mít klient v podepsané dokumentaci.

ⓘ Jak získám podporu od státu?
Stát stanovuje podmínky pro čerpání prostředků z DIP, které zahrnují minimální dobu investování deset let a dosažení věku 60 let. Po splnění těchto podmínek můžete prostředky čerpat jakýmkoli způsobem, například vyplacením celé částky najednou nebo pravidelnými výplatami. Pokud se rozhodnete vybrat prostředky před splněním podmínek, budete muset vrátit daňové úlevy, které jste předtím získali.

ⓘ Jak se liší DIP od DPS (doplňkového penzijního spoření)?
Když spoříte do penzijního fondu, dostáváte od určité výše vkladů finanční podporu od státu. Penzijní společnost, kterou si vyberete, spravuje vaše peníze a investuje je podle strategie, kterou si sami určíte. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete investovat do DIPu, neobdržíte státní podporu, ale budete mít plnou kontrolu nad tím, jakým způsobem investujete své peníze.